wtorek, 18 marca 2014

Kondracka Kopa

Dalej idziemy już niebieskim szlakiem, który wprowadza nas na Przysłop Miętusi. Szlak krzyżuje się tutaj z Droga nad Reglami. Jest to dobre miejsce na chwilę odpoczynku, a także dość ciekawe miejsce pod względem widokowym. Interesujący jest widok w kierunku zachodnim na Kominiarski Wierch. 
 Po chwili odpoczynku ruszamy nadal za kolorem niebieskim w kierunku Czerwonych Wierchów. Ścieżka z początku prowadzi wśród traw, by po chwili wprowadzić nas na zalesione zbocza Skoruśniaka. Mijamy polanę Wyżnią Miętusią Rówień i ścieżką, która robi się już coraz bardziej stroma wychodzimy z lasu w piętro kosówek. Mamy teraz dobry widok w kierunku kotła polodowcowego Wielkiej Świstówki. Szlak dalej pnie się w górę i poprzez trawiastą rówień Kobylarz doprowadza nas pod duży, piarżysty Kobylarzowy Żleb. W żlebie znajduje się jedyne trudniejsze miejsce na całym szlaku. Jest to kilkunastometrowy skalny próg, Pokonuje się go przy pomocy łańcucha. Samo przejście progu nie sprawia jednak większych problemów. Powyżej progu żleb nadal jest dość piarżysty jednak w górnej części rozszerza się i staje się bardziej trawiasty, a kamienna ścieżka wprowadza nas na Kobylarzowie Siodełko i dalej na płaski grzbiet wznoszący się w kierunku Małołączniaka. Czerwony Grzbiet jest górnym fragmentem długiej grani Małołączniaka, a jego stoki podcięte są stromymi urwiskami. Dlatego w przypadku mgły i złej widoczności należy tu uważać aby nie zgubić szlaku i nie pobłądzić. Po lewej stronie odsłania nam się widok na Giewont. Po prawej w oddali widać Kominiarski Wierch. Teraz czeka nas jeszcze dość długie podejście Czerwonym Grzbietem. Szeroką w tym miejscu ścieżką wchodzimy w końcu na sam Małołączniak (2096 m). Wierzchołek jest dość rozległy dlatego bez problemu można sobie znaleźć kawałek miejsca dla siebie. tanie noclegi
 Małołączniak jest jednym z czterech szczytów Czerwonych Wierchów. W jego wnętrzu znajduje się wiele jaskiń, w tym Wielka Jaskinia Śnieżna. Nazwa szczytu wywodzi się od Hali Mała Łąka. Z wierzchołka rozciąga się bardzo interesujący widok na Tatry Wysokie. Na pierwszym planie widzimy Świnicę. Dalej Mięguszowiecki Szczyt Wielki, Rysy, Wysoką. Czy bardziej po prawej stronie widoczny Krywań. Patrząc w kierunku zachodnim można nawet w oddali wypatrzyć Rohacze. 
 Z Małołączniaka ruszamy czerwonym szlakiem. Schodzimy w dół na Małołącką Przełęcz, by następnie po krótkim podejściu wejść na kolejny szczyt Czerwonych Wierchów czyliKopę Kondracką. Następnie schodzimy w dół i na Przełęczy pod Kopą Kondrackąskręcamy w lewo na zielony szlak prowadzący w kierunku schroniska na Hali Kondratowej. Z początku szlak prowadzi zakosami. Potem już łagodnie opadająca ścieżką wprowadza nas na Polanę Kondratową. Od schroniska już niebieskim szlakiem, z początku lasem, potem przez dolny skraj Polany Kalatówki, a od Klasztoru Albertynek już brukowaną drogą docieramy do Kuźnic. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz