niedziela, 13 października 2013

Goszcząc we Wrocławiu


Goszcząc we Wrocławiu warto zwiedzić Ratusz, który powstał pod koniec XIII. Początkowo była to  parterowa budowla z cegły, z wysokim dachem i kilkanasto-metrową wieżą. Zniszczony podczas wojny, ratusz został odbudowany i zaadoptowany na potrzeby muzealne. Ciekawa jest niewątpliwie elewacja od strony południowej, która stanowi pięknie rzeźbione fryzy przedstawiające rubaszne scenki. Z północnej strony widać  i plebejskie rozrywki dwa schodkowe szczyty. We wspomnianym tam muzeum znajdziemy ekspozycję  wyrobów wrocławskich złotników oraz ekspozycje przedstawiające historię Wrocławia oraz bardzo interesujące wystawy czasowe.
Wrocław może poszczycić się jednym z najbardziej ozdobnych mostów w tym mieście. Most ten posiada żeliwno -kamienne  balustrady oraz kraty.
Miejski Ogród Zoologiczny czyli bardzo popularne we Wrocławiu zoo kojarzone jest z bardzo popularnym programem telewizyjnym „Z kamerą wśród zwierząt”, którego autorami jest małżeństwo Gucwińskich – opiekunowie ogrodu. Warto zwiedzić to wyjątkowe miejsce, które jest  jednym z największych ogrodów zoologicznych w naszym kraju. W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym znajdziemy około 5 tysięcy okazów zwierząt, wiele bardzo rzadko spotykanych lub zagrożonych wyginięciem. Nic więc dziwnego, że ogród ten cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród miłośników zwierząt.
Doskonałym miejscem na relaks po wyczerpującym zwiedzaniu Wrocławia będzie niewątpliwie Park Szczytnicki, którypowstał w 1785 roku. Park ten jest największym i najstarszym parkiem we Wrocławiu, który dzieli się na część północną, znajdującą się w okolicach Stadionu Olimpijskiego i południową – z Ogrodem Japońskim – znajdującą się w okolicach Hali Ludowej. Na szczególną uwagę zasługuje niewątpliwie znajdujący się tam Ogród Japoński, który powstał w roku 1913. W ogrodzie tym znajdziemy wiele gatunków roślin z Azji Wschodniej, zaś aż 30 z nich spotykać możemy tylko w Japonii.    tanie noclegi                                                                                            
Każdy, kto wybiera się do Wrocławia powinien zwiedzić Stadion Olimpijski. Jest to ciekawy kompleks sportowy wzniesiony w latach 1925-1939. Stadiom zlokalizowany jest blisko Parku Szczytnickiego.
Warto przyjrzeć się Hali Ludowej, która została zaprojektowana przez Maksa Berga i zbudowana w latach 1911-1913. Ta wzniesiona na planie koła o średnicy 130 m. mająca wysokość 42 m kiedyś była jedną z największych konstrukcji żelbetonowych na świecie. W hali tej znajdują się organy, które dzięki wspaniałej akustyce we wnętrzu, nadają piękny dźwięk. Ta, mogąca pomieścić 10 000 osób sala może się poszczycić faktem, że podczas 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego gościł w niej Jan Paweł II. Na uwagę zasługuje znajdująca się na zewnątrz stylowa iglica mająca prawie 100 metrów wysokości. Wypoczynek we Wrocławiu może być przyjemny jeśli spędzimy w nim co najmniej weekend. Jeden dzień to zdecydowanie za mało, by poznać to wyjątkowo piękne miasto.
Wrocław jest miastem leżącym nad rzeką Odrą. Zlokalizowany jest na Równinie Wrocławskiej, pośrodku rozległej Niziny Śląskiej. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz